Intermec 1009FF01 - Usethe Input Interfaces; IF2 Powered Input
Intermec 1009FF01
119 pages
Loading...
Chapter 6 — Use the IF2 GPIO Interfaces
IF2 Network Reader User Manual 85
For more information on these GPIO accessories, contact your local
Intermec distributor.
Usethe Input Interfaces
Each of the four inputs is compatible with input signals of 10 to 36
VDC. Both the high and low signal contacts are exposed and isolated
to 1500 V. Input impedance is 1.8 K ohms minimum.
In a typical application, the IF2 senses input from an external control
like a switch and then starts a tag read operation.
There are three basic ways to connect input controls to the IF2 input
interfaces:
Supply the input interface with power from the IF2.
Isolate the IF2 from the input power source.
Use an open collector solid state drive from a remote device to
control the inputs.
For more information, see the next examples.
IF2 Powered Input
This is the simplest way to connect a control to an IF2 input interface.
If the external control device is a switch, you can connect one side of
the switch to an IF2 +Input pin, and the other side of the switch to
one of the +12 VDC sources. Ground the corresponding -Input pin as
shown in the next illustration.
GPIO Input Signal Descriptions
Signal Description Min. Typical Max.
V
in
(High) High input voltage 10 V 24 V 36 V
V
in
(Low) Low input voltage -1 V 0 V 1 V