ABB ControlIT 53MC5000 - Page 25
ABB ControlIT 53MC5000
406 pages
Loading...
Table 1-1. 53MC5000 Process Control Station Specifications
Item Specification(s)
Analog outputs (cont)
Accuracy:
±
0.2% of span.
Contact closure outputs
Quantity
Type
Configuration
Voltage
Current
2
Solid state switch output.
Solid state equivalent of single pole single throw, N.O. or
N.C. contacts referenced to common.
30 V dc maximum.
50 mA dc maximum.
Datalink communication RS-485, four wire, asynchronous, non-isolated inputs and
outputs with common mode rejection of
±
7 V maximum
referenced to ground. All standard baud rates between 300
and 9,600; 14,400 and 28,800.
Sampling and update program scan
rate.
Analog input signal sampling rate
Contact input signal sampling rate
Display update
Output signal update
User configurable from 0.05 seconds to 1.5 seconds.
0.05 seconds
0.05 seconds
User configurable, every 1 to 15 program scans.
Same as program scan rate.
Environmental characteristics:
Controlled environment
Ambient temperature limits
Relative humidity limits
Temperature effects on accuracy
Enclosed temperature controlled locations (class A and B
per ISA-S71.01 1985).
4
°
to 52
°
C (40
to 125
F).
10% to 90% maximum non-condensing.
0.28% per 28
C (50
F) from reference temperature
25
C (77
F).
Transient immunity (all circuits) ANSI C37.90a-1974/IEEE Std 472-1974: Ring Wave: 1.5
MHz, 3 kV, 60 pulses/s for 2.0 seconds, IEC 801-4 Class-3
(shielded cable).
EMI susceptibility SAMA PMC 33.1-1978: Class 3-abc: no effect at 30 V/m, at
27, 146, and 446 MHz.