Huawei UPS5000-E Series - Control Module; Overview
Huawei UPS5000-E Series
278 pages
Loading...
UPS5000-E-(50 kVA-300 kVA)
User Manual (50 kVA Power Modules)
2 Overview
Copyright © Huawei Technologies Co., Ltd.
Indicat
or
Colo
r
Status
Description
Fault
indicato
r
Red
Steady on
A critical alarm is generated for the bypass.
Off
There is no critical alarm for the bypass, or the FPGA
software is being upgraded.
Functions
The bypass module supplies power in the following cases:
If the UPS is set to ECO mode and the bypass voltage is within the specified range, the UPS
works in bypass mode.
If the power module overload times out, the UPS transfers to bypass mode.
Both the active and standby ECMs are abnormal.
The system fails to run properly and transfers to bypass mode.
A manual operation is performed to transfer to bypass mode.
Specifications
Dimensions (H x W x D): 130 mm x 420 mm x 500 mm