GRAPHTEC FC4200-50
106 pages
Loading...
FC4200-UM-251-03-9370 2
INTRODUCTION
Specifications for the FC4210-60
FC4210-60
CPU 32-bit CPU
Configuration
Flatbed cutting plotter
Drive system Fully-digital servo drive
Max. cutting area 860
×
600 mm
Compatible media width 666 mm
Max. cutting speed 65 cm/s
Cutting force 0.098 to 5.88 N (10 to 600 gf)
Minmum character size about 5 mm for alphanumeric characters (varies depending on the medium
and fonts used)
Mechanical resolution 0.005 mm
Programmable resolution GP-GL: 0.1, 0.05, 0.025, 0.01 mm; HP-GL™: 0.025 mm*
Repeatability precision*
2
0.1 mm or less
Distance precision*
2
Travelling distance
×
±0.2% or less or ±0.1 mm, whichever is larger
Perpendicular precision 0.4/610 mm or less
Registration mark reading precision*
3
within 0.2 mm
Maximum number of tools 2
Compatible blade type Supersteel blade
Compatible pen types Creasing/scoring tool, water- and oil-based ballpoint pens
Usatible cutting media Marking film (polyvinyl, fluorescent, reflective)
Cardboard of a thickness of 0.5 mm or less
Paper of 0.5mm thickness or less (pattern paper, oilboard)*
F, G grade microflute
Clear sheet for packaging
Interfaces RS-232-C serial and Centronics (automatic selected)
Buffer capacity 2 MB
Resident command sets GP-GL and HP-GL™ (selected at the control panel)
LCD display 20 characters x 2 lines
Rated power-supply voltage 100 to 120 VAC, 50/60 Hz; 220 to 240 VAC, 50 Hz (specify when ordering)
Power consumption 120 VA or less
Operating environment 10 to 35°C, 35 to 75% R.H. (no condensation allowed)
External dimensions (WxDxH) approx. 1172 x 964 x 200 mm