GRAPHTEC FC4200-50
106 pages
Loading...
FC4200-UM-251-03-9370 1
INTRODUCTION
1. INTRODUCTION
high precision.
1.1 Specifications
Specifications for the FC4200-50 and the FC4200-60
FC4200-50 FC4200-60
CPU 32-bit CPU
Configuration Flatbed cutting plotter
Drive system Fully-digital servo drive
Max. cutting area 590
×
430 mm 910
×
610 mm
Compatible media width 500 mm 666 mm
Max. cutting speed 65 cm/s
Cutting force 10 to 600 gf
Min. character size about 5 mm for alphanumerics (varies with the medium and font used)
Mechanical step size 0.005 mm
Programmable step size GP-GL: 0.1, 0.05, 0.025, 0.01 mm; HP-GL™: 0.025 mm*
Repeatability precision*
2
0.1 mm or less
Distance precision*
2
[Travelling distance
±0.2% or less] or ±0.1 mm, whichever is larger
Perpendicular precision 0.3/430 mm or les 0.4/610 mm or less
Registration mark reading precision*
3
within 0.3 mm
Max. no. of pens 2 pens can be concurrently mounted
Compatible blade type Supersteel, ceramic, and sapphire blades
Compatible pen types Water- and oil-based ballpoint pens
Compatible cutting media Marking film (polyvinyl, fluorescent, reflective)
Paper of 0.5-mm thickness or less (pattern paper, oilboard)*
Compressed polystyrene sheets of 0.8-mm thickness or less*
Sandblasting rubber of 1.5-mm thickness or less*
High-luminance reflective film*
6
Interfaces RS-232-C serial and Centronics-compatible parallel interfaces (automatic
selection)
Buffer capacity
2 Mbytes
Resident command sets GP-GL and HP-GL™ (selected at the control panel)
LCD display 20 characters x 2 lines
Rated power 100 to 120 VAC, 50/60 Hz; 220 to 240 VAC, 50 Hz (specify when ordering)
Power consumption 120 VA or less
Operating environment 10 to 35°C, 35 to 75% R.H. (non-condensing)
External dimensions (WxDxH) approx. 857 x 780 x 200 mm approx. 1172 x 964 x 200 mm