GRAPHTEC FC4200-50 - Technical Specifications Summary; FC4200 Series Specifications Summary
GRAPHTEC FC4200-50
107 pages
Loading...
11 – 1
11. SPECIFICATIONS
11.1 Specifications
FC4200-50 FC4200-60
CPU 32-bit CPU
Configuration Flatbed cutting plotter
Drive system Fully-digital servo drive
Max. cutting area 590 × 430 mm 910 × 610 mm
Compatible media width 500 mm 666 mm
Max. cutting speed 65 cm/s
Specifiable cutting speeds
65 cm/s
Cutting force 10 to 600 gf
Min. character size about 5 mm for alphanumerics (varies with the medium and font used)
Mechanical step size 0.005 mm
Programmable step size GP-GL: 0.1, 0.05, 0.025, 0.01 mm; HP-GL™: 0.025 mm*
Repeatability precision*
2
0.1 mm or less
Distance precision*
2
[Travelling distance × ±0.2% or less] or ±0.1 mm, whichever is larger
Perpendicular precision 0.3/430 mm or les 0.4/610 mm or less
Registration mark reading
within 0.3 mm
precision*
3
Max. no. of pens 2 pens can be concurrently mounted
Compatible blade type Supersteel, ceramic, and sapphire blades
Compatible pen types Water- and oil-based ballpoint pens
Marking film (polyvinyl, fluorescent, reflective)
Paper of 0.5-mm thickness or less (pattern paper, oilboard)
Compatible cutting media Compressed polystyrene sheets of 0.8-mm thickness or less*
Sandblasting rubber of 1.5-mm thickness or less*
High-luminance reflective film*
6
Interfaces
RS-232-C serial and Centronics-compatible parallel interfaces (auto-
matic selection)
Buffer capacity 2 Mbytes
Resident command sets GP-GL and HP-GL™ (selected at the control panel)
LCD display 20 characters × 2 lines
Rated power
100 to 120 VAC, 50/60 Hz; 220 to 240 VAC, 50 Hz (specify when
ordering)
Power consumption 120 VA or less
Operating environment 10 to 35°C, 35 to 75% R.H. (non-condensing)
External dimensions (W× D× H) approx. 857 × 780 × 200 mm approx. 1172 × 964 × 200 mm