Yamaha FJR1300A - Checking the Valve Lifters; Installing the Valves
Yamaha FJR1300A
586 pages
Loading...
VALVES AND VALVE SPRINGS
5-26
2. Measure:
Compressed valve spring force “a”
Out of specification Replace the valve
spring.
3. Measure:
Valve spring tilt “a”
spring.
EAS24320
CHECKING THE VALVE LIFTERS
The following procedure applies to all of the
valve lifters.
1. Check:
Valve lifter
Damage/scratches Replace the valve lift-
ers and cylinder head.
EAS24340
INSTALLING THE VALVES
valves and related components.
1. Deburr:
Valve stem end
(with an oil stone)
2. Lubricate:
Valve stem “1”
Valve stem seal “2”
(with the recommended lubricant)
3. Lubricate:
Valve stem end
Installed compression spring
force (intake)
136.00158.00 N (30.5735.52 lb)
(13.8716.11 kgf)
Installed compression spring
force (exhaust)
136.00158.00 N (30.5735.52 lb)
(13.8716.11 kgf)
Installed length (intake)
33.00 mm (1.30 in)
Installed length (exhaust)
33.00 mm (1.30 in)