Yamaha FJR1300A - Engine Tightening Torques
Yamaha FJR1300A
586 pages
Loading...
TIGHTENING TORQUES
2-16
EAS20340
ENGINE TIGHTENING TORQUES
Item
Thread
size
Q’ty Tightening torque Remarks
Spark plug M10 4 13 Nm (1.3 m·kg, 9.4 ft·lb)
Cylinder head bolt M10 10 See NOTE.
Cylinder head bolt M6 2 12 Nm (1.2 m·kg, 8.7 ft·lb)
Camshaft cap bolt M6 20 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Cylinder head cover bolt M6 8 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Engine oil check bolt M8 1 20 Nm (2.0 m·kg, 14 ft·lb)
Cylinder head stud bolt (exhaust
pipe)
M8 8 15 Nm (1.5 m·kg, 11 ft·lb)
Reed valve cover bolt M6 6 14 Nm (1.4 m·kg, 10 ft·lb)
Connecting rod nut M8 8 See NOTE.
Generator rotor bolt M12 1 130 Nm (13.0 m·kg, 94 ft·lb)
Pickup rotor bolt M10 1 45 Nm (4.5 m·kg, 32 ft·lb)
Front balancer lever bolt M8 1 14 Nm (1.4 m·kg, 10 ft·lb)
Rear balancer lever bolt M8 1 14 Nm (1.4 m·kg, 10 ft·lb)
Front balancer shaft pinch bolt M6 1 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Rear balancer shaft pinch bolt M6 1 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Timing chain tensioner bolt M6 2 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Timing chain tensioner cap bolt M6 1 6 Nm (0.6 m·kg, 4.3 ft·lb)
Camshaft sprocket bolt M7 4 24 Nm (2.4 m·kg, 17 ft·lb)
Water pump assembly bolt M6 3 12 Nm (1.2 m·kg, 8.7 ft·lb)
Water pump housing cover bolt M6 1 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Coolant drain bolt M6 1 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Water jacket joint bolt M6 2 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Thermostat inlet pipe 1 bolt M6 2 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Thermostat housing cover/radia-
tor filler pipe bolt
M6 3 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Thermostat housing bolt M6 1 7 Nm (0.7 m·kg, 5.1 ft·lb)
Oil cooler bolt M6 4 12 Nm (1.2 m·kg, 8.7 ft·lb)
Engine oil drain bolt M14 1 43 Nm (4.3 m·kg, 31 ft·lb)
Oil strainer bolt M6 2 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Oil pump assembly bolt M6 3 12 Nm (1.2 m·kg, 8.7 ft·lb)
Oil delivery pipe 2 bolt M6 1 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Oil delivery pipe 3 bolt M6 2 10 Nm (1.0 m·kg, 7.2 ft·lb)
Oil filter cartridge bolt M20 1 70 Nm (7.0 m·kg, 50 ft·lb)
Oil filter cartridge M20 1 17 Nm (1.7 m·kg, 12 ft·lb)
Oil pan bolt M6 20 12 Nm (1.2 m·kg, 8.7 ft·lb)
Oil pump drive chain guide bolt M6 2 12 Nm (1.2 m·kg, 8.7 ft·lb)