Yamaha FJR1300A - Installing the Starter Clutch; Installing the Generator
Yamaha FJR1300A
586 pages
Loading...
GENERATOR AND STARTER CLUTCH
5-32
▲▲▲▲▲ ▲▲▲▲▲ ▲▲▲ ▲▲▲ ▲▲▲
EAS24600
INSTALLING THE STARTER CLUTCH
1. Install:
Starter clutch
Starter clutch bolts “1”
NOTE:
While holding the generator rotor with the
sheave holder, tighten the starter clutch bolts.
EAS24500
INSTALLING THE GENERATOR
1. Install:
Woodruff key
Generator rotor
Washer
Generator rotor bolt
NOTE:
Clean the tapered portion of the crankshaft and
the generator rotor hub.
When installing the generator rotor, make sure
the woodruff key is properly seated in the key-
way of the crankshaft.
Lubricate the generator rotor bolt threads and
washer mating surfaces with engine oil.
2. Tighten:
Generator rotor bolt “1”
While holding the generator rotor “2” with the
sheave holder “3, tighten the generator rotor
bolt.
3. Apply:
Sealant
(onto the stator coil assembly lead grommet)
4. Install:
Generator cover gasket
Generator cover
T
R
Starter clutch bolt
32 Nm (3.2 m·kg, 23 ft·lb)
LOCTITE
®
Sheave holder
Primary clutch holder
YS-01880-A
A
B
T
R
Generator rotor bolt
130 Nm (13.0 m·kg, 94 ft·lb)
Sheave holder
Primary clutch holder
YS-01880-A
Yamaha bond No. 1215
(Three Bond No.1215
®
Generator cover bolt
12 Nm (1.2 m·kg, 8.7 ft·lb)