Yamaha XVS1300A 2007 - Page 31
Yamaha XVS1300A 2007
424 pages
Loading...
ENGINE SPECIFICATIONS
2-6
Height H 8.0 mm (0.31 in)
Offset 0.50 mm (0.0197 in)
Piston pin bore inside diameter 23.00423.015 mm (0.90570.9061 in)
Limit 23.045 mm (0.9073 in)
Piston pin outside diameter 22.99123.000 mm (0.90520.9055 in)
Limit 22.971 mm (0.9044 in)
Piston-pin-to-piston-pin-bore clearance 0.0040.024 mm (0.00020.0009 in)
Limit 0.074 mm (0.0029 in)
Piston ring
Top ring
Ring type Barrel
Dimensions (B × T) 1.20 × 3.80 mm (0.05 × 0.15 in)
End gap (installed) 0.200.35 mm (0.00790.0138 in)
Limit 0.60 mm (0.0236 in)
Ring side clearance 0.0300.080 mm (0.00120.0032 in)
Limit 0.130 mm (0.0051 in)
2nd ring
Ring type Taper
Dimensions (B × T) 1.20 × 4.00 mm (0.05 × 0.16 in)
End gap (installed) 0.450.60 mm (0.01770.0236 in)
Limit 0.95 mm (0.0374 in)
Ring side clearance 0.0300.070 mm (0.00120.0028 in)
Limit 0.130 mm (0.0051 in)
Oil ring
Dimensions (B × T) 2.50 × 3.40 mm (0.10 × 0.13 in)