STMicroelectronics STM32F405
1731 pages
Loading...
DocID018909 Rev 11 151/1731
RM0090 Reset and clock control for STM32F42xxx and STM32F43xxx (RCC)
These sources act on the NRST pin and it is always kept low during the delay phase. The
RESET service routine vector is fixed at address
0x0000_0004 in the memory map.
The system reset signal provided to the device is output on the NRST pin. The pulse
generator guarantees a minimum reset pulse duration of 20 µs for each internal reset
source. In case of an external reset, the reset pulse is generated while the NRST pin is
asserted low.
Figure 15. Simplified diagram of the reset circuit
The Backup domain has two specific resets that affect only the Backup domain (see
Figure 4).
6.1.3 Backup domain reset
The backup domain reset sets all RTC registers and the RCC_BDCR register to their reset
values. The BKPSRAM is not affected by this reset. The only way of resetting the
BKPSRAM is through the Flash interface by requesting a protection level change from 1 to
A backup domain reset is generated when one of the following events occurs:
1. Software reset, triggered by setting the BDRST bit in the RCC Backup domain control
register (RCC_BDCR).
2. V
DD
or V
BAT
power on, if both supplies have previously been powered off.
6.2 Clocks
Three different clock sources can be used to drive the system clock (SYSCLK):
HSI oscillator clock
HSE oscillator clock
Main PLL (PLL) clock
The devices have the two following secondary clock sources:
32 kHz low-speed internal RC (LSI RC) which drives the independent watchdog and,
optionally, the RTC used for Auto-wakeup from the Stop/Standby mode.
32.768 kHz low-speed external crystal (LSE crystal) which optionally drives the RTC