STMicroelectronics STM32F405 - LSE Clock; LSI Clock; System Clock (SYSCLK) Selection
STMicroelectronics STM32F405
1731 pages
Loading...
Reset and clock control for STM32F42xxx and STM32F43xxx (RCC) RM0090
156/1731 DocID018909 Rev 11
The three PLLs are disabled by hardware when entering Stop and Standby modes, or when
an HSE failure occurs when HSE or PLL (clocked by HSE) are used as system clock. RCC
PLL configuration register (RCC_PLLCFGR),RCC clock configuration register
(RCC_CFGR), and RCC Dedicated Clock Configuration Register (RCC_DCKCFGR) can be
used to configure PLL, PLLI2S, and PLLSAI.
6.2.4 LSE clock
The LSE clock is generated from a 32.768 kHz low-speed external crystal or ceramic
resonator. It has the advantage providing a low-power but highly accurate clock source to
the real-time clock peripheral (RTC) for clock/calendar or other timing functions.
The LSE oscillator is switched on and off using the LSEON bit in RCC Backup domain
control register (RCC_BDCR).
The LSERDY flag in the RCC Backup domain control register (RCC_BDCR) indicates if the
LSE crystal is stable or not. At startup, the LSE crystal output clock signal is not released
until this bit is set by hardware. An interrupt can be generated if enabled in the RCC clock
interrupt register (RCC_CIR).
External source (LSE bypass)
In this mode, an external clock source must be provided. It must have a frequency up to
1 MHz. You select this mode by setting the LSEBYP and LSEON bits in the RCC Backup
domain control register (RCC_BDCR). The external clock signal (square, sinus or triangle)
with ~50% duty cycle has to drive the OSC32_IN pin while the OSC32_OUT pin should be
left HI-Z. See Figure 17.
6.2.5 LSI clock
The LSI RC acts as an low-power clock source that can be kept running in Stop and
Standby mode for the independent watchdog (IWDG) and Auto-wakeup unit (AWU). The
clock frequency is around 32 kHz. For more details, refer to the electrical characteristics