STMicroelectronics STM32F405 - Page 823
STMicroelectronics STM32F405
1731 pages
Loading...
DocID018909 Rev 11 823/1731
RM0090 Real-time clock (RTC)
828
Bits 12:11 TAMPFLT[1:0]: Tamper filter count
These bits determines the number of consecutive samples at the specified level
(TAMP*TRG) necessary to activate a Tamper event. TAMPFLT is valid for each of the tamper
inputs.
0x0: Tamper is activated on edge of tamper input transitions to the active level (no internal
pull-up on tamper input).
0x1: Tamper is activated after 2 consecutive samples at the active level.
0x2: Tamper is activated after 4 consecutive samples at the active level.
0x3: Tamper is activated after 8 consecutive samples at the active level.
Bits 10:8 TAMPFREQ[2:0]: Tamper sampling frequency
Determines the frequency at which each of the tamper inputs are sampled.
0x0: RTCCLK / 32768 (1 Hz when RTCCLK = 32768 Hz)
0x1: RTCCLK / 16384 (2 Hz when RTCCLK = 32768 Hz)
0x2: RTCCLK / 8192 (4 Hz when RTCCLK = 32768 Hz)
0x3: RTCCLK / 4096 (8 Hz when RTCCLK = 32768 Hz)
0x4: RTCCLK / 2048 (16 Hz when RTCCLK = 32768 Hz)
0x5: RTCCLK / 1024 (32 Hz when RTCCLK = 32768 Hz)
0x6: RTCCLK / 512 (64 Hz when RTCCLK = 32768 Hz)
0x7: RTCCLK / 256 (128 Hz when RTCCLK = 32768 Hz)
Bit 7 TAMPTS: Activate timestamp on tamper detection event
0: Tamper detection event does not cause a timestamp to be saved
1: Save timestamp on tamper detection event
TAMPTS is valid even if TSE=0 in the RTC_CR register.